20% надбавки вчителям за престижність праці може не бути
12 червня 2014 р. не відбулось засідання окружного адміністративного суду Києва, за позовом Профспілка працівників освіти та науки (яка об'єднує понад 1,9 млн. членів) з оскарження рішення Кабінету Міністрів.
Розмова ведеться довкола можливої відміни 20-відстокової надбавки "за престижність вчительської праці". За інформацією Міністерства фінансів України у 2013 році педагоги отримали 4,655 млрд грн надбавок, а бібліотекарі - 360 млн грн.
Нагадаємо, 25 березня 2014 р. уряд схвалив дві постанови: №88 і №89.
Перший документ стосується педагогічних працівників - вихователів дитячих садків, вчителів, викладачів ПТУ та вузів, - повідомляє офіційний сайт профспілки працівників освіти і науки України.
Якщо раніше розмір надбавок педагогам за престижність праці визначався у фіксованому розмірі - 20% від окладу, то тепер він встановлюється у граничному розмірі - до 20%. Тобто місцева влада сама вирішуватиме: нараховувати педагогам 20% чи зменшити надбавку до 15%, 10%, 5% чи навіть до нуля.
Другий документ передбачає те саме для працівників бібліотек. Для них надбавка "за особливі умови роботи" визначалася так само у фіксованому розмірі, 50% від окладу, а зараз буде теж у "граничному".
У постановах вказується, що "розмір надбавки буде встановлюватися керівником закладу у межах фонду оплати праці". Як буде на практиці - неважко здогадатися. Місцеві чиновники будуть урізати надбавку, нарікаючи на антикризові заходи уряду або на "дірки" у місцевому бюджеті. Про премії для себе вони навряд чи забудуть.
Травневу зарплату частини освітян місцеві адміністрації уже урізали на кілька сотень. Скорочують надбавку не всім, у деяких регіонах місцева влада продовжує нараховувати до окладів педагогів ті самі 20%.
"Все залежить від місцевих профкомів. У тих регіонах, де вони відстояли свої позиції, надбавки у педагогів залишилися колишніми", - пояснює завідувач юридичного відділу профспілки працівників освіти та науки Сергій Курилкін.
Міністерство фінансів у документі від 21 травня 2014 р. повідомило, що "Пропозиція щодо скасування постанови Кабінету міністрів №88 не підтримується".
Яким буде рішення суду?