Тема № 7 «Міжнародні відносини 1930-х рр. Назрівання Другої світової війни»

15.01.2013 12:02

 

Тема № 7 «Міжнародні відносини 1930-х рр. Назрівання Другої світової війни»

 

УРОК 29

Зовнішньополітичні пріоритети провідних країн світу

 

ДОКУМЕНТ № 1

Договір про обмеження і скорочення морських озброєнь

22 квітня 1930 р., Лондон.

Частина 1.

Стаття 1. Високі Договірні Сторони погоджуються не здійснює своїх прав на закладку лінійних кораблів для заміни тоннажу в продовження 1931 - 1936 рр.. включно, як то зазначено в главі II, частина 3 договору про обмеження морських озброєнь, підписаного між ними у Вашингтоні 6 лютого 1922 року і згадуваного в цьому договорі як Вашингтонський договір ...

Франція та Італія можуть, однак, побудувати тоннаж для заміни, який вони мали право закласти в 1927 і в 1929 рр.. відповідно до постанов згаданого договору ...

Стаття 7. Жодна підводний човен, стандартне водотоннажністю якої перевищує 2000 тонн, що не буде придбання або будівництва якою-небудь з Високих Договірних Сторін або для неї ...

Стаття 16.1. Кінчений будівництвом тоннаж у категоріях крейсерів, контрміноносців і підводних човнів, який не повинен бути перевищений на 31 грудня 1936 р., дається в наступній таблиці:

Категорії

max тоннаж для кожної категорії

 

 

США

Британська співдружність націй

Японія

Крейсери:

а) с гарматами більше 6,1 дм (155 мм) калібру

в) с гарматами 6,1 дм (155 мм) калібру або менше

180 000 т

143 500 т

146 800 т

192 200 т

108 400 т

100 450 т

Контрміноносці

150 000 т

150 000 т

105 500 т

Підводні човни

52 700 т

52 700 т

52 700 т

 

... 3. Максимальне число крейсерів підкатегорії а) має бути наступне: для Сполучених Штатів - 18; для Британської Співдружності націй - 15; для Японії - 12 ...  [9, С. 109-110].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом запропонованого документу.

2.                     Визначте основні зміни, що пропонувались новим морським договором.

3.                     Як його положення впливали на попередження розгортання вогнищ війни у світі?

4.                     Пригадайте положення Вашингтонських договорів 1921-1922 років. Чому виникла потреба їх корелювати?

 

 

ДОКУМЕНТ № 2

Договір про ненапад між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Польською Республікою

25 липня 1932 р.

Центральний Виконавчий Комітет Союзу Радянських Соціалістичних Республік, з одного боку, і Президент Польської Республіки, з іншого, керовані бажанням збереження існуючого між їх країнами світу і переконані в тому, що збереження між ними світу є значним фактором у справі збереження загального миру , визнаючи, що Мирний договір від 18 березня 1921 року є, як і раніше, основою їх взаємних відносин і зобов'язань, ... постановили укласти даний Договір з метою розвитку і доповнення Договору, підписаного в Парижі 27 серпня 1928 року і введеного в життя Протоколом, підписаним у Москві 9 лютого 1929 року ...

Стаття 1. Обидві договірні сторони, констатуючи, що вони відмовились від війни як знаряддя національної політики в їх взаємин, зобов'язуються взаємно утримуватися від всяких агресивних дій або нападу одна на іншу як окремо, так і спільно з іншими державами.

Дією, що суперечить зобов'язанням цієї статті, буде визнаний всякий акт насильства, що порушує цілість і недоторканності території або політичну незалежність іншої договірної сторони, навіть якщо б ці дії були здійснені без оголошення війни і з уникненням всіх її можливих проявів.

Стаття 2. У разі, якщо б одна з договірних сторін підверглась нападу з боку третьої держави або групи третіх держав, інша договірна сторона зобов'язується не надавати, ні прямо, ні побічно, допомоги та підтримки нападаючій державі в продовження всього конфлікту.

Якщо одна з договірних сторін зробить агресію проти третьої держави, то інша сторона буде вправі, без попередження, денонсувати цей Договір.

Стаття 3. Кожна з договірних сторін зобов'язується не брати участі ні в яких угодах, з агресивною точки зору явно ворожих іншій стороні.

Стаття 4. Зобов'язання, згадані в статтях 1 і 2 цього Договору, не можуть ні в якому разі обмежити або видозмінити міжнародні права та зобов'язання, що випливають для обох до-проказував сторін з угод, укладених ними до набрання чинності цього Договору, оскільки ці Угоди не включають в собі елементів агресії ...

Стаття 7. Договір укладається на три роки з тим, що, оскільки одна з договірних сторін не денонсує його за шість місяців до закінчення терміну, термін дії Договору вважається автоматично продовженим на наступний дворічний період ...

Протокол підписання № 1

Договірні сторони заявляють, що стаття 7 Договору від 25 липня 1932 року не може бути витлумачена таким чином, що закінчення строку або денонсація до закінчення терміну відповідно до статті 7 могли б мати наслідком обмеження чи ухилення від виконання зобов'язань, що випливають з Паризького договору 1928 р ... [9, С. 114-116].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте поданий міждержавний договір.

2.                     Визначте з якою метою було підписано даний документ?

3.                     Чи дотримувались виконання положень документу 1932 року в подальшому СРСР та Польща? Чому?

 

 

ДОКУМЕНТ № 3

Пакт згоди і співробітництва, укладений між Німеччиною, Сполученим Королівством, Францією та Італією

 15 липня 1933 р., Рим

Президент Німецької імперії, Президент Французької республіки, його величність Король Великої Британії та Північної Ірландії і британських територій за морями, Імператор Індії, і його величність Король Італії,

Вирішили укласти пакт ... і призначили своїх уповноважених,

які по обміні своїми повноваженнями, визнаними в добрій і потрібній формі, погодилися про таке:

Ст. 1. Високі договірні сторони будуть узгоджувати між собою всі пов'язані з ним питання. Вони зобов'язуються докладати всі зусилля, щоб здійснювати в рамках Ліги націй політику ефективної співпраці між усіма державами з метою підтримки миру.

Ст. 2. Що стосується Статуту Ліги націй і, зокрема, статей 10, 16 і 19, то високі договірні сторони вирішують розглядати між собою і без шкоди для рішень, які можуть прийматися тільки регулярними органами Ліги націй, всяку пропозицію, що стосується методів і процедури, здатних надати належну дію цими статтями.

Ст. 3. Високі договірні сторони зобов'язуються приложити всі зусилля, щоб забезпечити успіх Конференції по роззброєнню, і зберігають за собою право у разі, якщо по закінченні цієї конференції спеціально їх стосуючі питання залишилися б відкритими, відновити їх розгляд між собою шляхом застосування цього пакту з метою забезпечення їх вирішення відповідними шляхами.

Ст. 4. Високі договірні сторони заявляють про свою волю узгоджувати між собою всі питання економічного порядку, що представляють спільний інтерес для Європи і, зокрема, для її економічного відновлення, з метою розв'язання, яке слід шукати в рамках Ліги націй.

Ст. 5. Справжній пакт укладено на десятирічний термін, рахуючи з його введення в дію. Якщо до кінця восьмого року жодна з договірних сторін не повідомить інші про свій намір припинити його дії, то він буде вважатися відновленим і залишиться в силі без обмеження терміну, причому кожна з високих договірних сторін матиме право припинити його дію шляхом заяви про це з попередніми попередженнями за два роки ... [9, С. 117-118].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом документа та дайте йому оцінку.

2.                     Чому в 1933 році ці держави заключили Пакт згоди і співробітництва?

3.                     Чи був цей договір виконаний у подальшому?

 

 

ДОКУМЕНТ № 4

З пропозицій Союзу РСР щодо створення в Європі системи колективної безпеки, схвалених ЦК ВКП (б)

19 грудня 1933 р.

1) СРСР згоден на відомих умовах вступити в Лігу Націй.

2) СРСР не заперечує проти того, щоб у рамках Ліги Націй укласти регіональну угоду про взаємний захист від агресії з боку Німеччини.

3) СРСР згоден на участь в цій угоді Бельгії, Франції, Чехословаччини, Польщі, Литви, Латвії, Естонії та Фінляндії або деяких з цих країн, але з обов'язковою участю Франції та Польщі ...

5) Незалежно від зобов'язань за угодою про взаємний захист, учасники угоди мають зобов'язатися надавати одна одній дипломатичну, моральну і, по можливості, матеріальну допомогу також у разі військового нападу, не передбачений самою угодою, а також впливати відповідним чином на свою пресу.

6) СРСР вступить в Лігу Націй лише при виконанні наступних умов:

а) СРСР має серйозні заперечення проти 12 і 13 статей Статуту Ліги, які передбачають обов'язкове третейське розгляд. Йдучи назустріч пропозиції Франції, СРСР згоден, однак, зняти ці заперечення, якщо йому буде дозволено при вступі до Ліги зробити застереження про те, що арбітраж для нього обов'язковий буде лише по спорах, які виникнуть з конфліктів, подій і дій, які матимуть місце після вступу Союзу в Лігу.

б) Виключити другу частину 1-го пункту ст. 12, що санкціонує війну для вирішення міжнародних спорів ...

в) Виключити ст. 22, що дає право на мандатне управління чужими територіями, не наполягаючи на зворотну дію виключення цього пункту, тобто на скасуванні існуючих мандатів.

г) Включити до ст. 23 пункт про обов'язковість для всіх членів Ліги расової та національної рівноправності.

д) СРСР наполягатиме на відновленні з ним нормальних відносин усіма іншими членами Ліги або, в крайньому випадку, на включенні до статуту Ліги або на проведенні зборами Ліги постанови про те, що всі члени Ліги вважаються такими що відновили між собою нормальні дипломатичні відносини і взаємно визнали один одного [9, С. 118-119].

Запитання та завдання

1.                     Підготуйте повідомлення про даний документ.

2.                     Складіть перелік основних вимог СРСР щодо умов його вступу до Ліги Націй.

3.                     Чому радянська влада наполягала зробити «застереження про те, що арбітраж для нього обов'язковий буде лише по спорах, які виникнуть з конфліктів, подій і дій, які матимуть місце після вступу Союзу в Лігу»?

4.                     Навіщо радянським дипломатам було вносити поправку до статті 23? Своє думку обґрунтуйте.

 

 

ДОКУМЕНТ № 5

Конвенція про визначення агресії

3-5 липня 1933 р.

Стаття 1. Кожна з Високих Договірних Сторін зобов'язується визнавати у своїх взаєминах з кожною із решти, починаючи з дня набрання чинності цією конвенції, визначення нападаючої сторони, роз'яснене в доповіді Комітету з безпеки від 24 травня 1933 року (доповідь Політіса) на Конференції з роззброєння, зробленому на підставі пропозицій радянської делегації.

Стаття 2. Відповідно до цього буде визнано нападаючою стороною в міжнародному конфлікті, - з урахуванням угод, діючих між залученими в конфлікт сторонами, - держава, яка вчинила першим одну з таких дій:

1) оголошення війни іншій державі;

2) вторгнення збройних сил, хоча б і без оголошення війни, на територію іншої держави;

3) напад сухопутних, морських або повітряних збройних сил, хоча б і без оголошення війни, на територію, морські або повітряні сили іншої держави;

4) морська блокада берегів або портів іншої держави;

5) допомогу збройним бандам, утвореним на власній

території і вторгається на територію іншої держави,

або відмова, незважаючи на вимоги зазнала нападу держави, прийняти на власній території всіх можливих заходів для позбавлення названих банд всякої допомоги або заступництва.

Стаття 3. Ніякі міркування політичного, військового, економічного або іншого порядку не можуть служити вибаченням або виправданням нападу, передбаченого у статті другій ... [9, С. 119-120].

Запитання та завдання

1.                     Уважно ознайомтесь із положеннями даного міжнародного документу.

2.                     Як вив вважаєте чи був він виконаний країнами світу в наступні роки? Чому?

3.                     Яку роль відгравав у прийнятті його СРСР? Чи виконував він його надалі?

 

 

ДОКУМЕНТ № 6

З промови канцлера Німеччини А. Гітлера

1933 р.

«Тому я прагну утворити для Німеччини новий життєвий простір, щоб ми мали можливість для захисту від будь-якої військової коаліції. ... Мова йде про свободу дій під час війни. Нам потрібен простір, який має зробити нас не залежними від будь-якої політичної ситуації, від будь-якого альянсу. На Сході нам потрібно панувати до Кавказу або до Ірану включно. На Заході нам потрібне французьке узбережжя Атлантики. Нам потрібні Фландрія і Голландія. І над усе нам потрібна Швеція. Ми маємо стати колоніальною державою. Ми маємо стати морською державою, хоч би одного рівня з Великобританією. Ми прагнемо до управління Європою  - або ми знову порозсипаємося на князівства. Відтепер ви розумієте, чому я не можу обмежувати себе ні на Сході, ні на Заході».

Запитання та завдання

1)        Визначте, які зовнішньополітичні задачі вбачав у 1920-х рр. Адольф Гітлер для Німеччини.

2)        З’ясуйте, що змінилося у поглядах Адольфа Гітлера на зовнішньополітичні задачі Німеччини після його обрання рейхсканцлером в 1933 р.

3)        Встановіть, як Адольф Гітлер ставиться до існуючої Версальської системи міжнародних відносин.

4)        Проаналізуйте вислів Адольфа Гітлера про створення для Німеччини «нового життєвого простору» та з’ясуйте, що за нове військово-політичне державне утворення він прагнув заснувати.

5)        Дослідіть, у чому полягала расова спрямованість німецького націонал-соціалізму щодо здійснення зовнішньої політики. [4, С. 172].

 

 

 

 

 

УРОК 30

Утворення вогнищ війни на Далекому Сході, Африці та Європі

 

ДОКУМЕНТ № 1

Бесіда із завідувачем IV відділом міністерства закордонних справ Німеччини Мейєром про східний пакт

27 липня 1934 р.

Не можна заперечувати того факту, що загальноприйнята сьогодні націонал-соціалістична ідеологія, яка є базою виховання молоді, армії та поліції, вся побудована на передбаченні майбутнього поділу світу на користь Німеччини... У світлі ідей націонал-соціалізму якраз Німеччина, а не хтось інший, повинна взяти на себе ініціативу переділу світу, грубо кажучи, виступити в ролі нападника. Перед таким фактом стає абсолютно виправданою і позиція тих країн, які серйозно рахуються з націонал-соціалістичною концепцією і з націонал-соціалізмом... Оскільки є чимало підстав вважати, що власне націонал-соціалістична концепція Німеччини з її ідеєю нового переділу світу на свою користь є предметом певної стурбованості Європи, то відмова Німеччини від участі у Східному пакті не могла б бути оцінена світовою громадською думкою інакше ніж її бажання зберегти для себе свободу від будь-яких зобов'язань у цьому напрямі. [2, С. 198].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом документа та проаналізуйте його.

2.                     Яку зовнішню політику провадила Німеччина у 30-х роках?

3.                     Визначте, на якій ідеї базувалася зовнішня політика Німеччини?

 

 

ДОКУМЕНТ № 2

З розповіді індійського кореспондента, який відвідав Китай у 1937–1938 роках

«…Полонених підвели до скелі на березі Янцзи та вишикували біля самого стрімчака. Їх розстрілювали поодинці, по черзі. Кожний з них зустрічав смерть спокійно, з вигуком на честь свободи та незалежності своєї батьківщини. Троє товаришів полягли. Черга була за четвертим, наймолодшим, з дівочим обличчям та живими очима. Але ледве японці звели гвинтівки, як він раптово повернувся та з карколомної висоти шугнув у воду. Здивовані солдати тільки встигнули ахнути. Вони підбігли до краю стрімчака та стали шукати очима голову відважної хороброї людини в бурхливих потоках Янцзи. Нарешті, вона з’явилася, але вже поза зоною досяжності… Це була дівчина Ма Су, відома всьому Китаєві як чемпіон з плавання»

Запитання та завдання

1)        Про які історичні події в Китаї розповідає індійський кореспондент.

2)        З’ясуйте, якими діями китайців була зумовлена ситуація, про яку йдеться.

3)        Встановіть факти, які свідчать про агресивні дії японських окупантів і героїзм місцевого населення Китаю. [4, С. 174-175].

 

 

ДОКУМЕНТ № 3

Угода між французьким міністром закордонних справ Лавалем та англійським міністром закордонних справ Хором про розподіл Абіссінії

9 грудня 1935 р.

I. Обмін територій

Уряди Великої Британії і Франції погоджуються рекомендувати його величності імператорові Ефіопії згоду на нижченаведений обмін територій між Ефіопією й Італією.

a) Тигре - поступка Італії східного Тигре, обмеженого приблизно на півдні річкою Гева, а на заході лінією, проведеної з півночі на південь, що проходить між Аксумом (на ефіопській стороні) і Адуей (на італійській стороні).

b) Виправлення кордонів між країною Данакіль і Еритреєю, що залишає на південь від лінії кордону Ауссі і простір ефіопської території, необхідне, щоб дати Ефіопії вихід до моря, певний нижче.

c) Виправлення кордонів між Огадене і Італійським Сомалі. Відходячи від пункту перетину кордонів Ефіопії, Кенії та Італійського Сомалі, нова італо-ефіопська кордон буде слідувати в північно-східному напрямку, перетинаючи Вебб Шебелі у Іддідола, залишаючи Горахай на сході, Варандаб на заході і досягаючи межі Британського Сомалі там, де вона перетинає 45 -й меридіан. Права племен Британського Сомалі на використання пасовищ і колодязів, розташованих на територіях, переданих Італії допомогою розмежування, будуть гарантовані.

d) Ефіопія отримає вихід до моря з повними суверенними правами. Як здається, цей вихід має бути переважно всього утворений поступкою, на яку погодилася б Італія, порту Ассаб і смуги території, що надає доступ до цього порту вздовж кордону Французького Сомалі.

Уряду Сполученого Королівства та Франції постараються отримати від ефіопського уряду гарантії виконання зобов'язань, які надлежат йому відносно рабства і торгівлі зброєю в придбаних їм територіях.

II. Зона економічної експансії і колонізації

Уряду Сполученого Королівства та Франції використовують їх вплив в Аддіс-Абебі і в Женеві з метою, щоб освіта в південній Ефіопії зони економічної експансії і колонізації, резервованої для Італії, було прийнято його величністю імператором і схвалено Лігою націй.

Кордонами цієї зони повинні бути: на сході - виправлена межа між Ефіопією і Італійським Сомалі, на півночі - 8-а паралель; на заході - 35-й меридіан, на півдні - кордон між Ефіопією і Кенією.

У межах цієї зони, яка повинна становити нероздільну частина Ефіопії, Італія користувалася б винятковими економічними правами, які могли б здійснюватися монопольною компанією або будь-якої іншої подібної організацією, за якою визнавалося б з дотриманням прав, придбаних тубільцями та іноземцями, право володіння незайнятими територіями , монополія на експлуатацію надр землі, лісів і т. д. Ця організація була б зобов'язана сприяти економічному розвитку країни і приділяти частину своїх доходів на видатки соціального характеру на користь тубільного населення.

Контроль над ефіопської адміністрацією зони здійснювався б під суверенітетом імператора, установами, передбаченими проектом допомоги, виробленим Лігою націй. Італія брала б переважна, але не виняткове участь у цих установах, які перебували б під безпосереднім контролем одного з головних радників при центральному уряді. Головний радник, про який йде мова, який міг би бути італійської національності, був би помічником з відповідних питань головного радника, делегованого Лігою націй у допомогу імператору. Головний радник не повинен бути підданим однієї з держав, що межують з Ефіопією.

Установи, передбачені проектом допомоги, як у столиці, так і в резервованої зоні повинні були б розглядати в якості однієї зі своїх головних обов'язків забезпечення безпеки італійських підданих і вільного розвитку їхніх підприємств.

Уряд Сполученого Королівства і французький уряд охоче постараються забезпечити, щоб ця організація, деталі якої мають бути вироблені Лігою націй, повністю забезпечувала інтереси Італії в даній області [8, Т. 1. С. 369-371].

 

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом документу та проаналізуйте його.

2.                     Визначте, чому Велика Британія та Франція пішли на поступки Ітлії за рахунок зменшення території Ефіопії?

 

 

ДОКУМЕНТ № 4

Заява абіссінського негуса[1] Хайле Селассіе I

 16 грудня 1935 р.

Ми бажаємо заявити з усією урочистістю і твердістю, яких нині потребує ситуація, що наша готовність полегшити будь-яке мирне дозвіл справжнього конфлікту не змінилася, але що акт прийняття нами навіть у принципі франко-британських пропозицій був би не тільки зрадою по відношенню до нашого народу, але і зрадою Ліги націй і всіх держав, які показали, що вони живлять довіру до теперішнього часу до системи колективної безпеки.

Ці пропозиції є запереченням і відхиленням принципів, на яких заснована Ліга націй. Для Ефіопії вони означали б твердження відторгнення її території та зникнення її незалежності заради вигоди держави, яка напала на неї. Вони означали б остаточне заборона для її народу вільно і з користю брати участь в економічному розвитку приблизно третини країни, і вони довірили б цей розвиток її ворогові, який нині робить другу спробу підпорядкувати її народ. Угода на основі цих пропозицій надало б премію агресії і порушення міжнародних зобов'язань.

Йдеться про життєві інтереси Ефіопії, і для нас це затуляє всяке інше міркування; але, виносячи наше рішення, ми не забуваємо, що безпека інших мирних, слабких або малих держав виявилася б сумнівною, якщо б така нагорода була б надана державі, вже засудженому в якості агресора, за рахунок держави, що стала жертвою нападу [8, Т. 1. С. 372-373].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте поданий документ та висловіть власну позицію щодо нього.

2.                     Визнайте основні положення Ефіопії щодо захоплення її Італією.

 

 

ДОКУМЕНТ № 5

Резолюція про порушення Німеччиною військових умов Версальського договору, прийнята Радою Ліги націй

17 квітня 1935 р.

Рада, вважаючи,

1. Що неухильна повага всіх договірних зобов’язань є основним правилом міжнародного життя і першочерговою умовою підтримки миру;

2. Що істотним принципом міжнародного права являється те, що кожна держава може звільнити себе від договірних зобов'язань або змінити їх умови тільки за згодою з іншими договірними сторонами;

5. Що оприлюднення німецьким урядом військового закону 16 березня 1935 року суперечить цим принципам;

4. Що це одностороння дія не могло створити яких-лі ¬ бо прав;

5. Що це одностороння дія, вносячи в міжнародне положення новий елемент неспокою, не могло не явити собою загрози європейській безпеці;

Вважаючи, з іншого боку,

6. Що Британський уряд і Французький уряд у згоді з Італійським урядом ще 3 лютого 1935 року представили Німецькому уряду програму загального роззброєння шляхом вільних переговорів з метою організації безпеки в Європі і проведення загального обмеження озброєнь при режимі рівноправності, забезпечуючи в той же час активне співробітництво Німеччини в Ліги націй;

7. Що вищевказана одностороння дія Німеччини не тільки несумісна з цим планом, а й вироблена в той час, коли велися переговори;

I. Оголошує, що Німеччина не дотримала обов’язків поваги, що лежать на всіх членах міжнародного співтовариства, прийнятих на себе зобов'язань, і засуджує всяке одностороннє відхилення міжнародних зобов'язань;

II. Запрошує уряди, які є ініціаторами програми 3 лютого 1935 року, або ті, які до неї приєдналися,

продовжувати розпочаті ними переговори і, зокрема, домагатися висновку в рамках Ліги націй угод, які, враховуючи зобов'язання Пакту, представлялися б необхідними для досягнення мети, зазначеної в цій програмі у видах забезпечення підтримання Ліги;

III. Вважаючи, що одностороннє відхилення міжнародних зобов'язань може створити небезпеку для самого існування Ліги націй як установи, на яку покладено забезпечити підтримку миру і організувати безпеку,

Вирішує:

Що без шкоди для застосування положень, вже передбачених у міжнародних угодах, таке відхилення має, коли справа буде йти про зобов'язання, що цікавлять безпеку народів і підтримання миру в Європі, спричинити з боку Ліги і в рамках Пакту всі необхідні заходи;

Доручає Комітету, складеному з ..., запропонувати в цих цілях положення, які робили б Пакт Ліги націй більш ефективним щодо організації колективної безпеки і, зокрема, уточнити ті економічні і фінансові заходи, які могли б бути застосовані у разі, якщо надалі яка-небудь держава, член або член Ліги націй, поставило б світ в небезпеку шляхом одностороннього відхилення міжнародних зобов'язань [9, С. 125-126].

Запитання та завдання

1.                     Дайте оцінку даному документу.

2.                     Назвіть основні причини, що привели до появи Резолюції Ліги Націй.

3.                     Як ви вважаєте, чому Німеччини порушувала міжнародні норми щодо озброєння?

 

 

ДОКУМЕНТ № 6

Німецька нота протесту проти резолюції Ради Ліги націй з приводу доозброєння Німеччини, спрямована урядам членів Ради Ліги націй

17 квітня 1935 р.

Від імені та за дорученням мого уряду маю честь повідомити наступне.

Німецький уряд заперечує право виступати суддями над Німеччиною за урядами, які в Раді Ліги націй прийняли резолюцію минулого 17 числа. Він вважає, що резолюція, прийнята Радою Ліги націй, становить нову спробу дискримінувати Німеччину. Тому він самим категоричним чином відкидає цю резолюцію. Він зберігає за собою право найближчим часом повідомити свою точку зору з приводу різних питань, що становлять предмет цієї резолюції [9, С. 126-127].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте поданий документ та дайте йому оцінку.

2.                     Чи згодні ви з позицією німецького уряду? Чому?

3.                     Чому німецька влада вважала Ноту Ліги націй «новою спробою дискримінувати Німеччину»? Свою думку обґрунтуйте.

 

 

ДОКУМЕНТ № 7

Антикомінтернівський пакт («Японсько-німецький договір про спільну оборону»)

25 листопада 1936 р., Берлін

Уряд Великої Японської імперії і уряд Німеччини, усвідомлюючи, що метою комуністичного інтернаціоналу (так званого «комінтерну») є підривна діяльність і насильство всіма наявними в його розпорядженні засобами по відношенню до нині існуючих державам, будучи переконані, що терпиме ставлення до втручанню комуністичного «інтернаціоналу» у внутрішні справи націй не тільки загрожує їхньому спокою, суспільного благополуччю і соціального ладу, але і являє собою також загрозу миру в усьому світі, і висловлюючи свій намір співпрацювати у справі оборони проти комуністичної підривної діяльності , уклали нижченаведену угоду.

Стаття 1. Високі Договірні Сторони зобов'язуються взаємно інформувати один одного щодо діяльності комуністичного «інтернаціоналу», консультуватися з питання про прийняття необхідних оборонних заходів і підтримувати тісну співпрацю у справі здійснення цих заходів.

Стаття 2. Високі Договірні Сторони зобов'язуються спільно рекомендувати будь-якій третій державі, внутрішній безпеці якої загрожує підривна робота комуністичного «інтернаціоналу», прийняти оборонні заходи в дусі даної угоди або приєднатися до нього.

Стаття 3. ... Ця угода укладена на п'ять років і набуває чинності з дня її підписання ...

Додатковий протокол

При підписанні Угоди проти комуністичного «інтернаціоналу» повноважні представники щодо цієї угоди домовилися про таке:

а) відповідні влади обох Високих Договірних Сторін будуть підтримувати тісну співпрацю в справі обміну інформацією про діяльність комуністичного «інтернаціоналу», а також з приводу прийняття роз'яснювальних і оборонних заходів у зв'язку з діяльністю комуністичного «інтернаціоналу»;

б) відповідні влади обох Високих Договірних Сторін будуть приймати в рамках нині чинного законодавства суворі заходи проти осіб, прямо чи опосередковано всередині країни чи за кордоном перебувають на службі комуністичного «інтернаціоналу» або сприяють його підривній діяльності;

в) ... відповідні влади обох Високих Договірних Сторін буде заснована постійна комісія, в якій будуть вивчатися і обговорюватися подальші оборонні заходи, необхідні для запобігання підривної діяльності комуністичного «інтернаціоналу» [19, С. 188-190].

Запитання та завдання

1.                     Уважно прочитайте цей документ та дайте йому оцінку.

2.                     Чи згодні ви з висловом, діяльність Комуністичного інтернаціоналу «…загрожує їхньому спокою, суспільному благополуччю і соціальному ладу, але і являє собою також загрозу миру в усьому світі»?

3.                     Порівняйте діяльність фашистських держав та СРСР на світовій арені та визначте наслідки їх політики.

 

 

ДОКУМЕНТ № 8

Секретний додаток до «Антикомінтернівського пакту»

25 листопада 1936 р.

Уряд Великої Японської імперії та уряд Німеччини, визнаючи, що уряд Союзу Радянських Соціалістичних Республік прагне реалізації мети комуністичного «інтернаціоналу» та має намір використовувати для цього свої збройні сили, і будучи переконаними в тому, що це є найсерйознішою загрозою існуванню не тільки держав, але й існуванню миру в усьому світі, з метою захисту своїх загальних інтересів домовляються, про наступне:

Стаття 1. У випадку, якщо одна з Договірних Сторін піддасться неспровокованому нападу з боку Союзу Радянських Соціалістичних Республік або їй загрожуватиме подібний неспровокований напад, інша Договірна Сторона зобов’язана не вдаватися до будь-яких заходів, які могли б сприяти полегшенню становище Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

У разі виникнення вказаної вище ситуації Договірні Сторони повинні негайно обговорити заходи, необхідні для захисту їхніх загальних інтересів.

Стаття 2. Договірні Сторони на період дії справжньої угоди зобов’язали без взаємної згоди не укладати з Союзом Радянських Соціалістичних Республік будь-яких політичних договорів, які б суперечили духу справжньої угоди.

Стаття 3. Справжня угода набуває чинності одночасно з угодою проти комуністичного «інтернаціоналу» та має однаковий з ним термін дії.

Запитання та завдання

1)        Встановіть, чому німецький та японський уряд пішли на укладання секретного додатку до пакту.

2)        Чому цей документ був засекречений?

3)        З’ясуйте, які факти дають підстави стверджувати, що даний документ був антирадянського спрямування. [4, С. 176].

 

 

 

 

 

УРОК 31

Згуртування сил агресії в переддень війни

 

ДОКУМЕНТ № 1

Витяг з договору про взаємну допомогу між Союзом Радянських Соціалістичних Республік та Чехословацькою Республікою

16 травня 1935 р.

Стаття 1.В разі, якщо Союз Радянських Соціалістичних Республік або Республіка Чехословацька стали б предметом загрози або небезпеки нападу з боку якої-небудь європейської держави, Чехословацька Республіка і відповідно Союз Радянських Соціалістичних Республік зобов'язуються приступити спільно до негайної консультації в метою вжиття заходів для дотримання постанов статті 10 Статуту Ліги націй.

Стаття 2. У разі, якщо ... Союз Радянських Соціалістичних Республік або Республіка Чехословацька стали б предметом невизнаного нападу з боку якої-небудь європейської держави, Республіка Чехословацька і взаємно Союз Радянських Соціалістичних Республік нададуть один одному негайно допомогу і підтримку ...

Стаття 4. Якщо одна з Високих Договірних Сторін стане предметом нападу з боку однієї або декількох третіх Держав в умовах, що не дають підстави для надання допомоги і підтримки в межах цього Договору, то інша Висока Договірна Сторона зобов'язується не надавати протягом конфлікту ні прямо, ні побічно допомоги і підтримки нападаючому або нападаючим, причому кожна з сторін заявляє, що вона не пов'язана ніякою угодою про допомогу, яка б знаходилася б у суперечності з цим зобов’язанням ...

Протокол підписання

II. ... Обидва Уряди визнають, що зобов'язання взаємної допомоги будуть діяти між ними лише при наявності умов, передбачених у цьому договорі, допомога стороні - жертві нападу буде надана з боку Франції [9, С. 132-133].

Запитання та завдання

1.                     Визначте причини появи даного Договору.

2.                     Проаналізуйте головні положення документа.

3.                     Як ви розумієте положення Розділу ІІ, що зобов’язання будуть діяти лише при умові допомоги з боку Франції?

4.                     Чи були ці норми виконані в майбутньому? Чому?

 

 

ДОКУМЕНТ № 2

З доповіді болгарського комуністичного діяча Гергія Димитрова на VII конгресі Комінтерну

2 серпня 1935 р.

Характерно для перемоги фашизму саме та обставина, що ця перемога, з одного боку, свідчить про слабкість пролетаріату, дезорганізованого і паралізованого розкольницької соціал-демократичною політикою класової співпраці з буржуазією, а з іншого боку, висловлює слабкість самої буржуазії, яка відчуває страх перед здійсненням єдності боротьби робітничого класу, страх перед революцією і вже не в стані утримати свою диктатуру над масами старими методами буржуазної демократії і парламентаризму.

Фашизм у влади є відкрита терористична диктатура найбільш реакційних, найбільш шовіністичних, найбільш імперіалістичних елементів фінансового капіталу.

Найреакційніша різновид фашизму - це фашизм німецького типу. Він нахабно іменує себе націонал-соціалізмом, не маючи нічого спільного з соціалізмом.

Німецький фашизм виступає як ударний кулак міжнародної контрреволюції, як головний палій імперіалістичної війни, як призвідник хрестового походу проти Радянського Союзу, великої вітчизни трудящих усього світу.

Фашизм у зовнішній політиці - це шовінізм найгрубішої форми, культивує хижацьку ненависть проти інших народів.

У чому ж джерело впливу фашизму на маси? Фашизму вдається залучити маси тому, що він демагогічно апелює до їх особливо наболілих потреб і запитів. ... Фашизм перехоплює в інтересах самих реакційних кіл буржуазії розчарованих, що відходять від старих буржуазних партій мас. І він імпонує цим масам різкістю своїх нападок на буржуазні уряди, непримиренністю свого ставлення до старих партій буржуазії.

У наших рядах мала місце неприпустима недооцінка фашистської небезпеки, яка і досі не скрізь ліквідована [19, С. 170].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте запропонований документ.

2.                     Чому Г.Димитров говорить про слабкість пролетаріату?

3.                     Поміркуйте, які глобальні завдання ставилися Комуністичним Інтернаціоналом? Чи вдалося їх досягти?

4.                     Дайте оцінку словам комуніста про те, що «…мала місце неприпустима недооцінка фашистської небезпеки, яка і досі не скрізь ліквідована».

 

 

ДОКУМЕНТ № 3

Резолюція VII Конгресу Комінтерну «Наступ фашизму і завдання Комуністичного інтернаціоналу в боротьбі за єдність робітничого класу проти фашизму».

20 серпня 1935 р.

I. Фашизм і робітничий клас

1. VII конгрес Комуністичного Інтернаціоналу констатує, що наступні основні зміни в світовому положенні визначають розстановку класових сил на міжнародній арені і завдання світового робітничого руху.

а) Остаточна і безповоротна перемога соціалізму в Країні Рад, перемога всесвітнього значення, гігантськи підняла могутність і роль СРСР як оплоту експлуатованих і пригноблених усього світу і надихаюча трудящих на боротьбу проти капіталістичної експлуатації, буржуазної реакції і фашизму, за мир, за свободу і незалежність народів .

б) Найбільший в історії капіталізму економічна криза, з якого буржуазія намагалася вийти шляхом розорення народних мас, прирікаючи на голод і вимирання десятки мільйонів безробітних, знижуючи до нечуваних розмірів життєвий рівень трудящих

в) Наступ фашизму, прихід до влади фашистів Німеччини, зростання загрози нової світової імперіалістичної війни і нападу на СРСР, за допомогою яких капіталістичний світ шукає виходу з глухого кута своїх протиріч.

г) Політична криза, що вилився у збройній боротьбі робітників у Австрії та Іспанії проти фашистів, яка не привела ще до перемоги пролетаріату над фашизмом, але завадила буржуазії зміцнити свою фашистську диктатуру; потужне антифашистський рух у Франції, що почалося з лютневої демонстрації і загального страйку пролетаріату в 1934 році.

д) революціонізуванню трудящих мас в усьому капіталістичному світі, що відбувається під впливом перемоги соціалізм в СРСР і світової економічної кризи, а також на основі уроків тимчасової поразки пролетаріату в центрі Європи, Німеччини, так само як в Австрії та Іспанії, - у країнах, де більшість організованих робітників підтримувало соціал-демократію ...

2. Найбільш реакційна різновид фашизму - це фашизму німецького типу, нахабно іменує себе націонал-соціалізмом, але абсолютно нічого спільного не має ні з соціалізм, ні з захистом дійсних національних інтересів німецького народу, а виконує лише роль прислужника великої буржуазії і є не тільки буржуазним націоналізм, а й звіриним шовінізмом ...

Працюючи всюди серед міської дрібної буржуазії та інтелігенції, так само як і серед службовців, необхідно підняти ці шари проти зростання податків і дорожнечу, проти пограбування їх монополістичним капіталом, трестами, проти відсоткової кабали, проти звільнень і скорочення платні державним та комунальним службовцям. Захищаючи інтереси і права передової інтелігенції, необхідно всіляко підтримувати її рух проти культурної реакції і полегшувати її перехід на бік робітничого класу в боротьбі проти фашизму ...

В умовах політичної кризи, коли правлячі класи вже не в змозі впоратися з потужним розмахом масового руху, комуністи мають висувати корінні революційні гасла (наприклад, контроль над виробництвом, банками, розпуск поліції, заміна її збройною робітничою міліцією і т. д .), спрямовані до ще більшого розхитування економічної і політичної влади буржуазії та збільшенню сил робітничого класу, до ізоляції угодовницьких партій і підвідні робочі маси впритул до революційного захоплення влади. Якщо при такому підйомі масового руху виявиться можливим і в інтересах пролетаріату необхідним створення уряду пролетарського єдиного фронту або антифашистського народного фронту, який не є ще урядом пролетарської диктатури, але бере на себе проведення рішучих заходів проти фашизму і реакції, комуністична партія повинна домагатися створення такого уряду ...

Оскільки уряд єдиного фронту буде дійсно робити рішучі заходи проти контрреволюційних фінансових магнатів та їх фашистських агентів і жодним чином не обмежувати діяльності комуністичної партії та боротьби робітничого класу, компартія буде всіляко підтримувати такий уряд, причому участь комуністів в уряді єдиного фронту вирішуватиметься в кожному окремому випадку залежно від конкретних обставин...

При цьому треба обов'язково роз'яснювати робітникам, що таке об'єднання можливе лише за наявності низки умов: за умови повної незалежності від буржуазії і повного розриву блоку соціал-демократії з буржуазією, за умови попереднього здійснення єдності дій, за умови визнання необхідно революційного повалення панування буржуазії і встановлення диктатури пролетаріату у формі Рад, за умови відмови підтримки своєї буржуазії в імперіалістичній війні, за умови побудови партії на основі демократичного централізму, що забезпечує єдність волі і дій і перевіреного на досвіді російських більшовиків [19, С. 171-173].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом запропонованого документа.

2.                     Проаналізуйте основну думку Комінтерну в умовах підвищення ролі фашизму у світі. Оцініть її.

3.                     Як ви вважаєте, чому комуністи погодились на об’єднання з соціал-демократичними партіями?

4.                     Підготуйте повідомлення про те, яку роль відігравав комуністичний рух в передвоєнні роки?

 

 

ДОКУМЕНТ № 4

Меморандум уряду Німеччини урядам Франції, Великої Британії, Італії та Бельгії

Вручений 7 березня 1936 р.

Уряд Імперії в ході переговорів останніх років завжди підкреслював, що він бажає дотримуватися і виконувати всі зобов'язання, що виникають з Рейнського пакту, оскільки інші Договірні Сторони готові зі свого боку дотримуються цього пакту. Це природна умова може вважатися порушенням Францією. Франція відповіла на дружні пропозиції і на чудові запевнення, повторювані Німеччиною, порушення Рейнського пакту у вигляді укладення військового пакту з Радянським Союзом, спрямованого виключно проти Німеччини. Локарнський пакт втратив внутрішній зміст і практично перестав існувати. Тому зі свого боку Німеччина не вважає себе пов'язаною з цим переставшим існувати пактом.

Німецький уряд нині змушений рахуватися з новою ситуацією, створеною цим фактом, ситуацією, яка ускладнюється тим, що франко-радянський пакт доповнюється в точності паралельно союзним договором між Чехословаччиною та Радянською Росією. В інтересах природного права нації захищати свої кордони і зберігати свої засоби оборони німецький уряд тому знову встановив, починаючи з сьогоднішнього дня, свій повний і необмежений суверенітет в демілітаризованій рейнській зоні [9, С. 134].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом даного документу та дайте йому оцінку.

2.                     Як ви вважаєте чи мала право Німеччина через 18 років після закінчення Першої світової війни окупувати Рейнську демілітаризовану зону?

3.                     Висловіть власну позицію стосовно позиції німецького уряду.

 

 

ДОКУМЕНТ № 5

Конвенція про режим проток

20 липня 1936 р., Монтре

Стаття 1. Високі Договірні Сторони визнають і підтверджують принцип права свободи проходу і мореплавання в Протоках.

Здійснення зазначеного права буде надалі регулюватися постановами цієї Конвенції.

Розділ I. Торгові судна

Стаття 2. У мирний час торгові судна користуватимуться правом повної свободи проходу і судноплавства у Протоках вдень і вночі, незалежно від прапора і вантажу, без будь-яких формальностей ...

Стаття 4. Під час війни, коли Туреччина не є воюючою стороною, торгові судна незалежно від прапора і вантажу користуватимуться правом свободи проходу і судноплавства у Протоках ...

Стаття 5. Під час війни, коли Туреччина є воюючою стороною, торгові судна, які не належать до країні, що знаходиться у війні з Туреччиною, користуватимуться правом свободи проходу і судноплавства у Протоках за умови, що ці судна жодним чином не сприяють супротивникові ...

Розділ II. Військові кораблі

Стаття 10. У мирний час легкі надводні кораблі, що невеликі бойові судна та допоміжні судна незалежно від того, чи належать вони Державам, прибережним до Чорного моря, чи ні, яким би не був їхній прапор, будуть користуватися правом свободи проходу через Протоки.

Стаття 11. Прибережним до Чорного моря Державам дозволяється проводити через Протоки свої лінійні кораблі тоннажу, що перевищує тоннаж, передбачений у першому абзаці статті 14, за умови, що ці кораблі прямують через Протоки поодинці, супроводжуваний не більше ніж двома міноносцями.

Стаття 12. Держави, прибережні до Чорного моря, будуть мати право проводити Протоками, з метою повернення до їх базі, свої підводні човни, споруджені або куплені поза цим морем, якщо Туреччини завчасно було зроблено повідомлення про закладення або про покупку.

Підводні човни, що належать названим Державам, можуть рівним чином проходити через Протоки для ремонту на верфях, розташованих за межами Чорного моря, за умови, що точні дані з цього приводу будуть дані Туреччини.

І в тому і в іншому випадку підводні човни повинні будуть плавати вдень і притому на поверхні і проходити через протоку ¬ ви поодинці ...

Стаття 14. Загальний максимальний тоннаж усіх суден іноземних морських загонів, що можуть перебувати в стані транзиту через Протоки, не повинен перевищувати 15 000 тонн, за винятком випадків, передбачених у статті 11 та в додатку III до цієї Конвенції.

Однак загони, зазначені у попередньому абзаці, не повинні складатися більш ніж з дев'яти кораблів ...

Стаття 18. 1. Загальний тоннаж, який Держави, неприбережних до Чорного моря, можуть мати в цьому морі у мирний час, обмежується таким чином:

a) за винятком випадку, передбаченого в параграфі b), наступному нижче, загальний тоннаж названих держав не буде перевищувати 30 000 тонн;

b) у разі якщо в будь-який даний момент тоннаж найсильнішого флоту в Чорному морі перевищить, принаймні, на 10000 тонн тоннаж найсильнішого флоту у цьому морі до дня підписання цієї Конвенції, то загальний тоннаж у 30000 тонн, передбачений у параграфі а) , буде збільшений на стільки ж, аж до максимальної цифри у 45000 тонн ...

c) тоннаж, який будь-яка з неприбережних Держав матиме право мати на Чорному морі, буде обмежений двома третинами загального тоннажу, передбаченого, в пунктах a) і b) ...

2. Яка б не була мета їхнього перебування в Чорному морі, військові кораблі неприбережних Держав не можуть залишатися там більше двадцяти одного дня.

Стаття 19. Під час війни, коли Туреччина не є воюючою стороною, військові кораблі користуватимуться правом повної свободи проходу і судноплавства у Протоках на умовах, тотожних тим, які вказані в статтях 10 - 18.

Однак військові кораблі всякої воюючою Держави не матимуть право проходити через Протоки ...

Стаття 20. Під час війни, коли Туреччина є воюючою стороною, постанови статей 10 - 18 не застосовуватимуться; прохід військових кораблів залежатиме виключно від розсуду турецького уряду ...

Розділ IV Загальні постанови

Стаття 24. Функції Міжнародної Комісії, утвореної в силу Конвенції про режим Проток від 24 червня 1923 року, передаються турецькому уряду ...

Розділ V Прикінцеві постанови

Стаття 28. Ця Конвенція буде мати двадцятирічний термін дії з дня її набуття чинності.

Однак принцип права свободи проходу і судноплавства, оголошений у статті 1 цієї Конвенції, буде мати термін дії без обмеження часу ... [9, С. 135-136].

Запитання та завдання

1.                     Уважно прочитайте цей документ.

2.                     Визначте причини його появи та наслідки, що послідкували за цим.

3.                     Порівняйте положення цієї конвенції з Лозаннською конвенцією щодо режиму проток.

 

 

ДОКУМЕНТ № 6

Виступ А. Гітлера в рейхстазі

20 лютого 1938 р.

...Я не терпітиму надалі нападів європейської преси на Німеччину... Німеччина не може залишатися байдужою до долі 10 мільйонів німців, які живуть у двох сусідніх країнах. Німецький уряд домагатиметься об’єднання всього німецького народу.

 

ДОКУМЕНТ № 7

Бесіда А. Гітлера з австрійським канцлером Куртом фон Шушнігом

11 лютого 1938 р.

«Ви не повинні обговорювати ці умови. Ви повинні їх прийняти, як я вам кажу. Якщо ви будете опиратися, ви змусите мене знищити всю вашу систему.

Ви що, не вірите мені? Я вас розчавлю!... На мою долю випало заснувати Велику Німецьку імперію з населенням 80 мільйонів... Моя армія, мої літаки, мої танки чекають лише наказу».

Запитання та завдання

1)        З’ясуйте, чому А. Гітлер вирішив приєднати Австрію до Німеччини.

2)        Якою була позиція австрійського уряду щодо захисту суверенітету Австрії?

3)        Яку позицію посідали Велика Британія, Італія, Франція щодо дій німецьких нацистів в Австрії?

4)        Дослідіть, чому аншлюс Австрії є складовою політики «умиротворення» агресора європейськими державами. [4, С. 177].

 

 

ДОКУМЕНТ № 8

Угода між Німеччиною, Великою Британією, Францією та Італією. («Мюнхенська змова»)

29 вересня 1938 р.

Німеччина, Сполучене Королівство, Франція і Італія згідно вже принципово досягнутої угоди щодо уступки Судето-Німецькій області домовилися про наступні умови і форми цієї поступки, а також про необхідні для цього заходи і оголошують себе в силу цієї угоди відповідальними кожна окремо за забезпечення заходів, необхідних для їх виконання.

1. Евакуація починається з 1 жовтня.

2. Сполучене Королівство, Франція та Італія погодилися про те, що евакуація території буде закінчена до 10 жовтня, при чому не буде вироблено ніяких руйнувань наявних споруд, і що евакуація області буде проведена без пошкодження зазначених споруд.

3. Форми евакуації будуть встановлені в деталях міжнародною комісією, що складається з представників Німеччини, Сполученого Королівства, Франції, Італії та Чехословаччини.

4. Те, що відбувається по етапах заняття німецькими військами районів з переважаючим німецьким населенням починається з 1 жовтня ...

5. ... Міжнародна комісія визначить райони, в яких має відбутися плебісцит. Ці райони до закінчення плебісциту будуть зайняті міжнародними військовими частинами. Ця ж міжнародна комісія повинна визначити порядок проведення плебісциту, причому за основу слід прийняти порядок проведення плебісциту в Саарській області. Міжнародна комісія призначить також день проведення плебісціту; проте цей день не повинен бути призначений пізніше кінця листопада.

6. Остаточне визначення кордонів доручається міжнародній комісії. Цій міжнародній комісії надається право, у відомих виняткових випадках, рекомендувати чотирьом державам - Німеччині, Сполученому Королівству, Франції та Італії - незначні відхилення від суворо етнографічного принципу у визначенні зон, які підлягають передачі без проведення плебісциту.

7. Передбачається право оптації для бажаючих переселитися в райони, що залишаються, а також для бажаючих покинути ці райони. Оптація повинна бути здійснена протягом шести місяців з моменту укладення цієї угоди. Німецько-чехословацька комісія визначить деталі оптації, знайде заходи полегшення обміну населенням і з'ясує принципові питання, які виникнуть з цього обміну.

8. Чехословацький уряд протягом чотирьох тижнів з дня укладення цієї угоди звільнить від несення військової і поліцейської служби всіх судетських німців, які цього побажають. Протягом цього ж строку чехословацький уряд звільнить судетських німців, які відбувають ув'язнення за політичні злочини ... [9, С. 158-160].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте детально цей документ.

2.                     Назвіть в яких умовах його було прийнято.

3.                     Визначте, чому міжнародне співтовариство в особі великих держав Франції та Великої Британії погодились на прийняття подібного рішення?

4.                     Спробуйте проаналізувати «політику умиротворення», яку сповідували великі держави Європи в кінці 1930-х років з позицій: а) Франції та Великої Британії; б) Німеччини та Італії.

5.                     Користуючись інформацією з інших джерел складіть перелік міжнародних прав, які захищали б Чехословаччину від втрати значної частини території.

6.                     Розкажіть як вплинула Мюнхенська змова на хід історії України.

 

 

ДОКУМЕНТ № 9

Витяг з англо-німецької декларації

 30 вересня 1938 р.

Ми продовжили сьогодні нашу бесіду і одностайно прийшли до переконання, що питання німецько-англійських відносин має першорядне значення для обох країн і для Європи. Ми розглядаємо підписану вчора ввечері угоду і німецько-англійську морську угоду як символ бажання наших обох народів ніколи більше не вести війну один проти одного. Ми сповнені рішучості розглядати й інші питання, що стосуються наших обох країн, за допомогою консультацій і прагнути надалі усувати які б то не було приводи до розбіжностей, щоб таким чином сприяти забезпеченню миру в Європі [8, Т. 1. С. 349].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом запропонованого документу.

2.                     Як ви думаєте, чому німецько-британські відносини були оголошені мало першорядне значення для обох держав?

 

 

ДОКУМЕНТ № 10

Витяг з франко-німецької декларації

6 грудня 1938 р.

1. Французький уряд і німецький уряд повністю поділяють переконання, що мирні і добросусідські відносини між Францією і Німеччиною являють собою один з найістотніших елементів зміцнення становища в Європі та підтримки загального миру. Обидва уряди докладуть тому всі свої зусилля до того, щоб забезпечити розвиток у цьому напрямку відносин між своїми країнами.

2. Обидва уряди констатують, що між їх країнами не є більше ніяких недозволених питань територіального характеру, і урочисто визнають в якості остаточної кордон між їх країнами, як вона існує в даний час.

3. Обидва уряди вирішили, оскільки це не зачіпає їх особливих відносин з третіми державами, підтримувати контакт один з одним з усіх питань, що цікавлять обидві країни, і взаємно консультуватися у разі, якби подальший розвиток цих питань могло б призвести до міжнародних ускладнень. [8, С. 351].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте поданий документа та визначте причини його появи.

2.                     Чому кожна з великих країн Європи прагнула заключити мирний договір з Німеччиною.

3.                     Порівняйте положення англо-німецької та франко-німецької декларацій. Свою думку обґрунтуйте. 

 

 

ДОКУМЕНТ № 11

Договір про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом

23 серпня 1939 р., Москва

Уряд СРСР і Уряд Німеччини, керуючись бажанням зміцнити мир між СРСР і Німеччиною, виходячи із основних положень договору про нейтралітет, укладений між СРСР і Німеччиною у квітні 1926 р., досягли такої угоди: 

Стаття І. Обидві Договірні Сторони, що домовляються, зобов'язуються утримуватися від будь-якого насильства, від будь-яких агресивних дій і будь-якого нападу одна на одну як окремо, так і спільно з іншими державами. 

Стаття II. У разі, якщо одна з Договірних Сторін виявиться об'єктом військових дій з боку третьої держави, інша Договірна Сторона не буде підтримувати ні в якій формі цю державу.

Стаття ІІІ. Уряди обох Сторін, що домовляються, залишаються і в майбутньому у контакті одна з одною для консультацій. Вони повинні ділитися інформацією з питань, які зачіпають їхні спільні інтереси. 

Стаття IV. Жодна із Договірних Сторін, що домовляються, не братиме участі у будь-якому угрупованні держав, яке прямо чи опосередковано спрямоване проти другої сторони. 

Стаття V. У разі виникнення суперечки або будь-якого конфлікту між Договірними Сторонами, що домовляються, обидві Сторони будуть вирішувати ці суперечки або конфлікти винятково мирним шляхом в порядку дружнього обміну думками чи в необхідних випадках шляхом створення комісій з врегулювання конфлікту.

Стаття VI. Цей договір укладається терміном на десять років з тим, що оскільки одна з Договірних сторін не денонсує його за рік до закінчення терміну, термін дії договору буде вважатися автоматично продовженим на наступні п'ять років.

Стаття VII. Цей договір підлягає ратифікації в можливо короткий термін. Обмін ратифікаційними грамотами повинен відбутися в Берліні. Договір набуває чинності негайно після його підписання [34, С. 61].

Запитання та завдання

1.                     Оцініть результати договору 1939 р. для Німеччини та СРСР в умовах наростання небезпеки війни.

2.                     Яку мету ставив перед собою СРСР, підписуючи договір з Німеччиною?

3.                     Про які спільні інтереси тоталітарних режимів свідчить радянсько-німецький договір?

4.                     Які наслідки для Європи мав німецько-радянський договір?

 

 

ДОКУМЕНТ № 12

Секретний додатковий протокол про кордон сфер інтересів Німеччини і СРСР

23 серпня 1939 р., Москва

При підписанні договору про ненапад між Німеччиною і Союзом Радянських Соціалістичних Республік, що нижче підписалися уповноважені обох сторін обговорили в суворо конфіденціальному порядку питання про розмежування сфер обопільних інтересів у Східній Європі. Це обговорення привело до нижченаведеного результату:

1. У випадку територіально-політичної перебудови областей, що входять до складу прибалтійських держав (Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва), північний кордон Литви одночасно є кордоном сфер інтересів Німеччини і СРСР. При цьому інтереси Литви по відношенню Віленської області визнаються обома сторонами.

2. У випадку територіально-політичної перебудови областей, що входять до складу Польської Держави, кордон сфер інтересів Німеччини і СРСР буде приблизно проходити по лінії рік Нарев, Вісла і Сян

Питання, чи є в обопільних інтересах бажаним збереження незалежної Польської Держави і які будуть кордони цієї держави, може бути остаточно з'ясоване лише протягом подальшого політичного розвитку.

У всякому разі, обидва Уряди будуть вирішувати це питання в порядку дружньої обопільної згоди.

3. Стосовно південного сходу Європи з радянської сторони підкреслюється інтерес СРСР до Бессарабії. З німецької сторони заявляється про її повну політичну незацікавленість у цих областях.

4. Цей протокол буде зберігатися обома сторонами в строгому секреті [9, С. 166-167].

Запитання та завдання

1.                     Ознайомтесь із текстом запропонованого документу.

2.                     Визначте, чому даний протокол був підписаний у строгому секреті?

3.                     Користуючись картами атласу та підручника визначте про які територіальні зміни говорилось у таємному протоколі.

4.                     Чому цей документ зберігався у таємниці до 1989 року, адже факт цей здійснився за півстоліття до цього?

5.                     Визначте яку роль відіграло це рішення для прозвиську української території. Свою думку обґрунтуйте.

 

 

ДОКУМЕНТ № 13

Витяг з Постанови З'їзду народних депутатів Союзу Радянських Соціалістичних Республік про політичну й правову оцінку радянсько-німецького договору про ненапад 1939 року

24 грудня 1989 р.

…2. З'їзд Народних Депутатів СРСР погоджується з думкою комісії, що договір з Німеччиною про ненапад укладався в критичній міжнародної ситуації, в умовах наростання небезпеки агресії фашизму в Європі і японського мілітаризму в Азії і мав однією з цілей - відвести від СРСР загрозу війни, що насувалася. У кінцевому рахунку ця мета не була досягнута, а прорахунки, пов'язані з наявністю зобов'язань Німеччини перед СРСР, усугубили наслідки віроломної нацистської агресії. У цей час країна стояла перед важким вибором. Зобов'язання за договором набували чинності негайно після його підписання, хоча сам договір підлягав затвердженню Верховною Радою СРСР. Постанова про ратифікацію було прийнята в Москві 31 серпня, а обмін ратифікаційними грамотами відбувся 24 вересня 1939 року.

3. З'їзд вважає, що зміст цього договору не розходився з нормами міжнародного права та договірної практики держав, прийнятими для подібного роду врегулювань. Однак як при укладенні договору, так і в процесі його ратифікації приховувався той факт, що одночасно з договором був підписаний «секретний додатковий протокол», яким розмежувались «сфери інтересів» договірних сторін від Балтійського до Чорного морів ...

Оригінали протоколу не виявлені ні в радянських, ні в зарубіжних архівах. Однак графологічна, фототехнічна і лексична експертизи копій, карт та інших документів, відповідність наступних подій змісту протоколу, підтверджують факт його підписання та існування.

4. З'їзд Народних Депутатів СРСР справжнім підтверджує, що договір про ненапад від 23 серпня 1939 р., а також укладеної 28 вересня того ж року договір про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною, так само як і інші радянсько-німецькі домовленості, - відповідно до норм міжнародного права - втратили силу у моменту нападу Німеччини на СРСР, тобто 22 червня 1941 року.

5. З'їзд констатує, що протокол від 23 серпня 1939 р. та інші секретні протоколи, підписані з Німеччиною у 1939-1941 рр., як за методу їх складання, так і за змістом являються відходом від ленінських принципів радянської зовнішньої політики. Вжиті в них розмежування «сфер інтересів» СРСР і Німеччини та інші дії перебували з юридичної точки зору в суперечності з суверенітетом і незалежністю ряду третіх країн.

З'їзд відзначає, що в той період відносини СРСР з Латвією, Литвою та Естонією регулювалися системою договорів. Згідно з мирними договорами 1920 р. і договорами про ненапад, укладеним у 1926-1933 рр.., їх учасники зобов'язувалися взаємно поважати за всіх обставин суверенітет і територіальну цілісність і недоторканність один одного. Подібні зобов'язання Радянський Союз мав перед Польщею та Фінляндією.

6. З'їзд констатує, що переговори з Німеччиною за секретними протоколами велися Сталіним і Молотовим в таємниці від радянського народу, ЦК ВКП (б) і всієї партії, Верховного Уряду СРСР, ці протоколи були вилучені з процедур ратифікації. Таким чином, рішення про їх підписання було по суті і за формою актом особистої влади і ніяк не відображало волю радянського народу, який не ніс відповідальності за цю змову.

7. З’їзд Народних Депутатів СРСР засуджує факт підписання «секретного додаткового протоколу» від 23 серпня 1939 р. і інших секретний домовленостей з Німеччиною. З'їзд визнає секретні протоколи юридично неспроможними і недійсними з моменту їх підписання. Протоколи не створювали нової правової бази для взаємин Радянського Союзу з третіми країнами, але були використані Сталіним та його оточенням для пред'явлення ультиматумів і силового тиску на інші держави і порушення взятих перед ними правових зобов'язань… [9, С. 167-169].

Запитання та завдання

1.                     Опрацюйте поданий документ та визначте його значення.

2.                     Чому до питання радянсько-німецьких домовленостей влада повернулась лише через півстоліття.

3.                     Як ви розумієте той факт, що з’їзд народних депутатів пояснив необхідність підписання СРСР мирного договору з Німеччиною, щоб «відвести від СРСР загрозу війни, що насувалася»

4.                     Чи згодні ви з думкою, що договір про ненапад від 23 серпня 1939 р., так само як і інші радянсько-німецькі домовленості, - відповідно до норм міжнародного права - втратили силу у моменту нападу Німеччини на СРСР, тобто 22 червня 1941 року?

 

 



[1] Негус (повністю «цар царів» - нгусе негест) - титул імператора Ефіопії аж до повалення монархії в 1975 р.