В опорній школі (hub-schools) буде навчатись 360 учнів з навколишніх шкіл

05.03.2016 17:37

Умови створення опорних шкіл стало темою засідання уряду на якому виступив заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей.

На сьогодні налічується 613 шкіл І-ІІ ступенів, де навчаються менше 25 учнів з 1-го по 9-й класи. Вартість навчання одного учня в таких школах коштує державі понад 50 тисяч гривень на рік при середній розрахунковій вартості навчання одного учня по країні в 9 тис. 100 грн.

Єдиний вихід - створення опорних шкіл.  Така школа здебільшого налічуватиме 360 учнів, щонайменше два класи в кожній паралелі. Йдеться про 3-5 шкіл із тих, які є на території та не менше трьох його філій. В опорній школі має бути досвідчений директор, кваліфікований педагогічний колектив, гарна матеріально-технічна база. Крім того, передбачається, створення  відповідної інфраструктури з можливістю підвезення учнів і вчителів із базової школи до опорної. Також, директор опорної школи відповідатиме за якість підготовки педагогічних кадрів і якість освіти, що є в опорній школі та її філіях", – пояснив Павло Хобзей.

Однак, при створенні опорних шкіл початкові школи залишатимуться за місцем проживання дитини, а учні, які навчаються у 5-9 класах, перейдуть навчатися до опорної школи. На закупівлю шкільних автобусів уряд виділив 600 млн гривень, а частину коштів нададуть із місцевих бюджетів.

Як наголосив заступник міністра, "рішення про створення опорних шкіл ухвалюватимуть громади. Яка школа буде опорною і яка буде проведена реорганізація мережі – це є право громад. Не обов’язково на всіх територіях будуть створені опорні школи. «Деякі громади на цьому етапі зможуть залишити школи в такому вигляді, як вони є, але за опорною школою ми бачимо майбутнє», – наголосив Павло Хобзей.

Для консолідації шкільної мережі й створення опорного навчального закладу необхідне попереднє рішення місцевих органів самоврядування , а також розрахунок кількості учнів, яких підвозитимуть до опорної школи після консолідації мережі. 

Конкурс на створення опорних шкіл проводитимуть обласні органи влади. Для проведення конкурсу на найкращий проект опорної школи уряд виділив місцевим органам влади у вигляді субвенції 200 млн грн.

Для участі в конкурсі місцеві органи самоврядування, місцеві громади мають надати план розвитку навчального закладу на подальші 3 роки з оцінкою можливих ризиків, кількість ставок педагогічних і непедагогічних працівників, що будуть скорочені в процесі створення опорного закладу (з філіями), план організації підвезення учнів і вчителів до опорної школи, організації інклюзивного навчання в закладі за наявності дітей з особливими потребами. Обов’язковою вимогою є чіткий опис інвестиційних потреб опорної школи. «Важливими є інвестиції, які йдуть на навчальні кабінети, в розвиток вчителів. Без розвитку вчителів, зміни ставлення, зміни підходів ми не зробимо реформи. Вчитель – це ключовий елемент в системі освіти», – наголосив Павло Хобзей.

Обласні управління освіти і науки мають обрати кращі проекти опорних шкіл, надані місцевими громадами. До складу конкурсної комісії на кращий проект опорної школи увійдуть два представники обласного департаменту освіти, по одному представнику Міністерства освіти і науки України, постійної комісії з питань освіти обласної ради, офісу реформ, громадськості. «Нам треба підіймати спроможності громади. Тому склад конкурсної комісії повинен бути таким, щоб була комунікація між різними відомствами щодо процесу децентралізації. Середня освіта – це основа для об’єднання територіальних громад і основна їх функція, делегована державою», – пояснив заступник міністра.