Вступ в 2015 році за першою хвилею

20.10.2014 14:13

«Нові умови прийому приймалися ... в світлі нового Закону України «Про вищу освіту», який наклав нові зобов’язання і права для всіх сторін вступної кампанії», – наголосила 17 жовтня 2014 р. перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун на брифінгу в Будинку Уряд

Вона зазначила, що прийматись будуть сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання лише 2015 року. 

Це  повязано з тим, що в 2015 році змінюється методика розрахунку бала сертифіката. Інна Романівна зазначила, що Український центр оцінювання якості освіти прийняв рішення про застосування наступного року принципу «склав/не склав» для тесту ЗНО: тобто буде встановлюватися мінімальна кількість балів для ЗНО, і якщо її не набрати, то тест вважатиметься не складеним. «Тобто ті люди, які набирають меншу за необхідну кількість балів, не отримують сертифікату, а їхні бали не переводяться в 200-бальну рейтингову шкалу», – наголосила Інна Совсун. Відповідно, якщо людина набрала більшу кількість балів, ніж мінімально встановлена, то її бали рейтингуються і переводяться в шкалу від 100 до 200: «А це означає, що 101 бал – це вже прохідний, і дає право вступу до вишу».

Водночас в умовах прийому збережено правило для вищих навчальних закладів установлювати мінімальний прохідний бал. Це, наприклад, дає право «сильнішим» вишам установити вищий прохідний бал просто для того, щоб спростити роботу з опрацювання документів вступників, не приймаючи документи з нижчими балами. «Тому абітурієнтам, які готуватимуться до вступу в 2015 році, треба уважно ознайомитися з відповідною інформацією про прохідні бали, що буде розміщена на сайтах вишів», – наголосила Інна Совсун.

Крім того, в Законі України «Про вищу освіту» є вимога про присвоєння різним складовим конкурсного бала певних коефіцієнтів залежно від пріоритетності предмета. Перелік предметів, із яких треба пройти ЗНО, формується самими вишами. «Залежно від того, який предмет є пріоритетним для вступу на ту чи іншу спеціальність, визначаються різні коефіцієнти. При цьому сума коефіцієнтів, що присвоюються кожній складовій, повинна не перевищувати одиниці», – пояснила вона.

Керівник освітнього відомства повідомила, що прийом документів вступників розпочнеться 10 липня, а закінчиться 1 серпня о 10:00. Списки рекомендованих до зарахування будуть оприлюднені 2 серпня - в "одну хвилю".

Крім того, за словами першого заступника міністра, встановлюється пріоритетність різних заяв на вступ. Абітурієнт повинен зорієнтуватися: ким він хоче бути і де він хоче навчатися.

«Усі пам’ятають ситуацію минулих років, коли закінчується третя хвиля зарахування, ще залишається купа місць державного замовлення, а далі – бардак. Адже далі і починається основна корупція при вступі, бо відстежити, кому зі списку зателефонують із приймальної комісії і скажуть приносити сертифікат, дуже складно», – наголосила Інна Совсун.

За її словами, наступного року цієї проблеми не буде, бо всіх абітурієнтів зараховуватимуть у першу хвилю. Це відбуватиметься завдяки тому, що кожен вступник, який має право подавати 15 заяв (по три заяви до п’яти ВНЗ), повинен виставити пріоритетність кожної заяви. «Наприклад, вступник найбільше хоче вступити на право в Києво-Могилянську академію – це пріоритет № 1, і якщо він потрапляє за своїми балами в цей заклад, то всі інші заяви автоматично анулюються, і ця людина «не бовтається» в списках і штучно їх не розтягує. А якщо вона до Могилянки не потрапляє, але другою за пріоритетністю зазначається заява на вступ, скажімо, на право до університету ім. Франка, і вона туди вступає, то решта її заяв випадає зі списку, – повідомила перший заступник міністра освіти і науки та додала, що списки зарахованих будуть автоматично сформовані фактично після подачі всіх заяв. – Тому що тобі пропонують одне місце за найвищим із тих пріоритетів, за яким ти приходиш на місце державного замовлення. Саме тому студенти мають дуже відповідально підійти до виставлення пріоритетності своїх заяв».