ЗНО і ДПА - будуть зведенні, а завдання до ДПА розроблять самі вчителі

09.10.2014 16:40

Цілий ряд новацій чекають випускників 2015 року щодо ДПА та ЗНО. 

По-перше ДПА вперше проходитиме не за збірниками, а винятково за завданнями, які розроблятимуть школи. 

Також в старшій школі буде три ДПА - з української мови (у поєднанні з ЗНО), математики чи історії України та третього предмета за вибором учня. Про це розповіли 9 жовтня 2014 р. на прес-конференції в Міністерстві освіти і науки України заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський та директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

Міністерство освіти і науки та Український центр оцінювання якості освіти у квітні 2014 р. створять єдині тести для оцінювання знань випускників лише з української мови, - розповів Павло Броніславович. - Поєднання ЗНО з іншими предметами ДПА (математикою, історією України тощо) наразі відтермінували у зв’язку з соціально-політичною ситуацією, що склалася на Донбасі, в наслідок якої навчальний процес не розпочався для майже половини учнів цього регіону. Отже, не всі школярі Луганщини та Донеччини матимуть змогу цілком пройти навчальну програму й належно підготуватися до підсумкових іспитів.

Павло Полянський наголосив, що державна підсумкова атестація як оцінювання знань учня при завершенні початкової школи (4 клас), основної школи (9 клас) та старшої школи (11 клас) не може бути відмінена. Ця норма визнана Законом України та діє з 1999 року.

У свою чергу, директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук наголосив, що всі випускників 11-х класів складатимуть ЗНО та ДПА з української мови за єдиними тестами.

Також Ігор Леонідович звернув увагу на ряд нововеденнь, які запроваджуватимуться в ЗНО. Зокрема, при оцінюванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання скасують бали, що існували до тепер, та введуть показники «склав» чи «не склав». На яку кількість запитань треба відповісти абітурієнту, щоб скласти ЗНО - визначатимуть експерти.

Окрім того, вводяться тести двох рівнів з математики, української мови та літератури (рівень А – легший; рівень Б – складніший). Університети самостійно визначатимуть в правилах прийому, тест якого рівня має здати абітурієнт для зарахування на певний напрям та спеціальність.

З наступного року вищі навчальні заклади відмовляться приймати сертифікати ЗНО попередніх років. За словами директора УЦОЯО, цього навчального року не буде тестів зі Всесвітньої історії та Всесвітньої літератури, оскільки сертифікати з цих предметів ВНЗ вимагають вкрай рідко.  

Учасники прес-конференції наголосили, що всі тести зовнішнього незалежного оцінювання будуть перекладені мовами національних меншин. На Донбасі ЗНО у 2015 році проводитимуть у тих населених пунктах, де для цього будуть відповідні можливості та контроль української влади.