Віртуальний музей  "Друга світова війна (1939-1945 рр.)"

Зал А: Діарами головних битв Другої світової 
Зал Б: Зброя Другої світової війни
Зал В: Військові різних країн 

Зал А:  Діарами головних битв Другої світової 

Оборонні бої на початку війни
Початковий період війни - це катастрофічний перебіг подій, це героїзм захисників рідної землі — прикордонників, воїнів Червоної армії, бійців народного ополчення. А ще -  перші місяці війни —  це - відступ, оточення і втрати.
 
Фрагменти експозиції Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" у Києві  присвяченої оборонним боям в Україні в 1941 році. 
 
 
Початок Великої Вітчизняної війни 22 червня 1941 року
Жителі СРСР почули про цю трагедію з вуст диктора радянського радіо Юрія Левітана 
До вашої уваги ВІДЕО з голосом диктора 

До кінця першої декади липня 1941 року  німецькі війська захопили Латвію, Литву, Блорусь,  значну частину України, Молдову та Естонію. Основні сили радянського Західного фронту розгромлені в Білостоцько-Мінській битві.

Радянський Північно-Західний фронт зазнав поразки в прикордонній битві і був відкинутий. Проте радянський контрудар під Сольцами 14 — 18 липняпризупинив німецький наступ на Ленінград майже на 3 тижні.

Радянський Південно-Західний фронт також зазнав поразки і був відкинутий від кордону, але провальний контрудар радянських мехкорпусів не дозволив німецьким військам здійснити глибокий прорив і захопити Київ.  

Причинами невдалої спроби контрнаступу і великих втрат радянських військ

(на один підбитий німецький танк припадало 20 радянських) вважаються відсутність прикриття авіацією (майже всі літаки були знищені у перші години війни на аеродромах першої лінії), відсутність організації взаємодії танкових сил з іншими родами військ, брак досвіду команд

 
 
Битва за Москву (вересень - грудень 1941 р.)

Битва за Москву (рос. Битва за Москвунім. Schlacht um Moskau) — одна з наймасштабніших битв Другої світової війни за участю радянських та німецьких військ на московському напрямку. 

Битву можна поділити на дві частини — оборонна (30 вересня — 4 грудня 1941) та наступальна (5 грудня — 7 січня 1942).

В німецькій військовій історії битва також відома як Операція «Тайфун».

 
В експозиції  Білоруського державного музею Великої Вітчизняної війни   показана трагедія і героїзм радянського народу на початку війни та історичне значення першої великої перемоги Червоної Армії під Москвою.
 
 
 
Сталінградська битва  (липень 1942 - лютий 1943 рр.) 

Сталінградська битва (17 липня 1942 — 2 лютого 1943) — битва радянських військ проти німецьких, італійських, румунських і угорських військ у ході  Великої Вітчизняної війни. 

 Битва була одною з найважливіших подій Другої світової війни й поряд з битвою на Курській дузі була переломним моментом у ході воєнних дій, після яких німецькі війська втратили стратегічну ініціативу.

Сталінградська битва поділяється на два періоди: наступ німецьких військ (з 23 серпня по 18 листопада 1942 року), і контрнаступ радянських військ (з 19 листопада 1942 року по 2 лютого 1943 року).

 
 
Перемоги радянських військ під Сталінградом і Курськом дали можливість широким
 фронтом розгорнути визволення України. Перевага на користь Червоної армії на радянсько-німецькому фронті закріпилася з виходом радянських в
ійськ до Дніпра.
 
Інтер'єр залу № 10 Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.  розповідає про вирішальні битви 1942-1943 років
 
 
 
 
Курська битва (липень - серпень 1943 року)
 
Би́тва на Ку́рській дузі́ або Ку́рська би́тва, що тривала з 5 липня по 23 
серпня 1943 року, є однією з ключових битв Другої світової війни. У радянській історіографії прийнято розділяти битву на три частини: Курську оборонну операцію(5-23 липня); Орловську (12 липня — 18 серпня) і Бєлгородсько‑Харківську (3-23 серпня) наступальні операції.
 
Діараму повністю з використанням АУДІО можна переглянути на сайті Центрального музею Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років у Москві  
 
 
 
 
 
Бої за визволення Дніпра   (вересень-листопад 1943 р.)

Битва за Дніпро та Київ — одна з найепічніших та найтрагічніших сторінок в історії Другої світової війни. У боях було задіяно близько 4 мільйонів людей з обох сторін. Лінія фронту становила приблизно 1 400 км. Битва була однією з наймасштабніших і найкривавіших воєнних операцій світової історії. Оцінки кількості загиблих різняться між 1,7 та 2,7 млн.

Воїнам доводилося під вогнем противника переправлятися через річку з ходу — здебільшого без плавзасобів, танків, важкої артилерії, що спричинило незмірно високі втрати, особливо серед новомобілізованого населення України. Водночас ця перемога мала величезне стратегічне й моральне значення.

 
У центрі залу Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр." (Київ)  діарама «Форсування Дніпра» десантно-понтонні та рибальські човни, на яких воїни за допомогою місцевих жителів переправлялися через ріку восени 1943 року. 
Архівні документи, матеріали воїнів різних національностей розповідають про визволення Лівобережної України,
 вихід радянських військ 750-кілометровим фронтом до Дніпра, форсування цієї водної перепони та 
визволення 6 листопада 1943 р. столиці України. Безцінними є матеріали учасників цих подій — командувача Воронезького фронту Героя Радянського Союзу генерала М.Ватутіна, командувача 60-ї армії, в подальшому двічі Героя Радянського Союзу генерала І.Черняховського, рядових учасників визволення Києва Героїв Радянського Союзу М.Щербаченко та Н.Шолуденка, 66-річної селянки Г.Тригуб та інших.
 
Діараму повністю з використанням АУДІО можна переглянути на сайті  Центрального музею Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. 
 
 
 
Битва за Берлін  (квітень - травень 1945 р.) 
 
Діараму повністю з використанням АУДІО можна переглянути на сайті  Центрального музею  Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. 
 
Битва за Берлін — остання великомасштабна стратегічна наступальна операція радянських військ у Другій світовій війні на східному фронті, під час якої солдати Червоної Армії захопили столицю Німеччини і поклали кінець війні в Європі. Операція проходила 23 дні — з 16 квітня по 8 травня 1945 р, протягом яких радянські війська встигли просунутися на захід на відстань від 100 до 220 км. Битва за Берлін була закінчена штурмом Рейхстагу, але поодинокі бої траплялися до 8 травня.
 
 
 
 
 

Зброя Другої світової війни

 
 
Фрагмент експозиці Музею Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., що розповідає про оборону Києва
 
 
На фото експозиція   Білоруського державного музею Великої Вітчизняної війни  "Радянські мінометники" 
 
 
На фото  радянського фотографа Дмитра Бальтерманца радянські солдати в 1944 році 
 
 
Російські війська вивчають підбитий танк PzKpfw V Panther Ausf D захоплений під Курськом 1943 року. Фото з  Імперського військового музею в Лондоні 
 
 
На фото із експозиції залу № 3 Білоруського державного музею історії Великої Вітчизняної війни   танковий бій Т-34 та танку Т-3. 
 
 
 
 
Фото пістолета Парабелум 1940 р. випуску з фондів Імперського військового музею в Лондоні  
Пістолет був розроблений в 1890-х роках Георг Люгер, співробітник німецької зброї рішень компанії Deutsche Waffen-унд Munitionsfabriken. Ім'я Luger в відтоді витіснив торгова назва пістолета в 'Парабелум' в загальному користуванні.
 
 
 
 

Військові  різних країн

 Червоноармієць, американський солдат та француз часів Другої Світової війни   експозиції  Білоруського державного музею Великої Вітчизняної війни