Географічні карти теж можуть бути засобом пропаганди. У 19-початку 20 століття в Європі і США випускали так звані "символічні карти", де на території країн малювався-яке символізує їх (на думку укладача карти) тварина або образи людей в національних костюмах. Зовсім не завжди на території Росії малювався, як можна було б припустити, ведмідь. Був там і восьминіг, своїми щупальцями охоплює суміжні країни.
Карти Європи часів Першої світової війни
Зал А: Озброєння країн
Колона французьких танків FT17 RENAULT в 1917 році
У період між 1914 і 1918 роками у Першій світовій війні брало участь близько 60 мільйонів солдатів.
Під час битви на Марні, одного з ключових битв Першої світової, вона вперше проявила себе в новому вимірі. Кулемети і скорострільна артилерія косили солдатів рядами, і кількість жертв перших тижнів війни виявилося несподівано високим.
Солдати почали рити траншеї і окопи, зводити бруствери і будувати бліндажі. Скоро вони утворили густу мережу, що простягнулася від берегів Ла-Маншу до швейцарського кордону. Фронт застиг, ніхто вже не говорив про швидку перемогу. Білі рукавички, які один з німецьких солдатів зберігав у своєму речмішку на випадок переможного вступу в Париж, так і не стали в нагоді їх власнику. Перша світова війна затягнулася надовго.
Траншеї отримали широке поширення в 1914 році як спосіб для солдатів, щоб захистити себе проти вогневої мощі сучасної зброї.
На фото Імперського війського музею в Лондоні піхотинець на посту, в той час як деякі з його товариші вирвали кілька хвилин сну за ним. Вони знаходяться в траншеї, раніше зробленими німцями на Ovillers-ла-Буассель на Соммі, липень 1916 року.
Під час боїв у тісних окопах для взаємного винищення використовувалися архаїчні середньовічні палиці, які теж стали експонатами виставки. На землі, в повітрі і на морі, проте, вже йшла конкурентна боротьба за більш сучасне, більш смертоносну зброю.
22 квітня 1915 німецькі війська під час битв в околицях бельгійського містечка Іпр застосували хлорний газ - першу в історії хімічну зброю.
Фото невідомого автора
з московського Мультимедіа Арт Музею. Газова атака. Солдати, що виходять з диму. 1915-1918. © Photothèque CICR (DR) /
В "непроглядному пеклі" Вердена до кінця 1916 р. було підірвано 26 мільйонів звичайних снарядів і 100 тисяч снарядів, начинених отруйними газами.
Фото невідомого автора з
московського Мультимедіа Арт Музею. Цех з виробництва снарядів. Снаряд 155 мм. Булонь-Бійанкур, Франція, 1916. Interne Renault, Presse. / Droits резервів
Зал Б: Життя солдат під час "Великої війни"
Сталевий шолом з британського офіцера, взятий як трофеї Ернстом Юнгером. Великобританія до 1917 року. © Deutsches Literaturarchiv Марбах / Матіас Міхаеліс
Фото - з сайту Німецького історичного музею
На фото з
Імперського військового музею Британські війська отримують на вечерю пайки від польових кухонь в області Ancre на Соммі, жовтень 1916 року.
Польова коробка з більш ніж 2000 листів і листівок німецького офіцера та його дружини. Німецька імперія / Франція між 1914 і 1918 рр.
Фото - з сайту Німецького історичного музею
Німеччина 1918 року. Пристрій для електротерапії, з якими лікували "військові tremblers". © Medizin-унд Pharmaziehistorische Sammlung Кіль / Sönke Елерса
Зал В: Плакати часів Першої світової війни
https://ukrmap.su/uk-wh10/248.html
Плакат сприяння вербування солдатів. Велика Британія 1914-1916 рр.. Картина звірств німецької армії проти бельгійського цивільного населення повинна була мотивувати британських солдатів активно боротися проти Німецької імперії.
Австрійський плакат Першої світової війни
Афіша Реклама продаж французьких військових облігацій, Париж 1918
Німецький історичний музей, Берлін, Німеччина
Виставка є центральним проектом Німецького історичного музею у низці заходів, приурочених до 100-річчя початку цієї трагічної події. 500 експонатів з 13 країн ілюструють всеосяжні зміни, що охопили світ під час війни: модернізація військової техніки, військова економіка, глобальна військова експансія, яка зачепила не тільки солдат, а й мобілізуюча все суспільство. На прикладі 14 населених пунктів, колишніх місцями військових дій, обложеними містами або культурно-політичними центрами, розповідається про хід війни, ключових битвах і повсякденному житті людей. Біографії окремих осіб покликані показати різні точки зору на події, що, вони дають чітке уявлення про драматизм воєнних років та його вплив на приватне життя кожної людини.
Головною темою виставки є питання про те, який слід залишили Перша світова війна і досвід насильницьких дій в європейській історії ХХ століття.
Експозиція веде уздовж 14 ключових пунктів Першої світової війни.
Ретельно підібрані експонати показують минуле наочно, історія реконструюється і на прикладі приватних доль.
Починається виставка вже у фойє, де лаконічно змальована геополітична обстановка в Європі напередодні великої бійні: тоді, на початку двадцятого сторіччя, континент лихоманило від взаємних претензій і владних амбіцій.
Серед експонатів, наданих Історичним музеєм, на виставці можна побачити дитячі малюнки часів Першої світової війни, листи солдатів, а також ілюмінатор крейсера «Аврора», постріл якої дав сигнал до початку штурму Зимового палацу
Для створення площ під нову експозицію, присвячену Першій світовій війні, тут під керівництвом британського архітектора Нормана Фостера був перебудований чотириповерховий музейний атріум.
Виставка про Першу світову, 100-річчя початку якої відзначається в 2014 році, складається з 1300 експонатів і оснащена десятками моніторів. Відвідувачі можуть також відчути себе на передовій: з окопу поглянути на протилежні позиції, тобто побачити історичні чорно-білі фотографії через перископи.
В експозиції - фотографії, кінострічки, стереопари і стереохронікі, а також агітаційні матеріали часів Першої світової війни із зібрань відомих світових музеїв, державних архівів і приватних колекціонерів.
Фото невідомого автора з
московського Мультимедіа Арт Музею. Духовщінський полк. Полковий театр. 29 червня 1916. Музей «Московський будинок фотографії»
Експозиція складена з фондів країн Антанти, і, природно, ілюструє, в першу чергу, цю сторону війни, показуючи російських, французьких, британських солдатів і життя цивільного населення в роки війни. Німців та австрійців бачиш майже виключно в ролі полонених. Втім, за словами куратора виставки Катерини Іноземцева, це було обумовлено не політичними мотивами, а обмеженістю виставкового простору.
Як би там не було, але відчуття однобокості не виникає. Фотографії найчастіше являють безпристрасно зафіксовані камерою факти. Простір виставки організовано таким чином, що відвідувач опиняється свідком військових буднів тих чи інших бойових підрозділів, сцен в тилу і у звільнених від ворога районах, а також у госпіталях Міжнародного Комітету Червоного Хреста.
Виставка із зібрання Державного історичного музею Росії:
карти світу та Європи, портрети і фотографії російської імператорської сім'ї та глав держав-союзників Росії з військово-політичного блоку Антанта.
Предметна експозиція проілюстрована плакатами, малюнками, етюдами, листами, рукописами і журналами учасників Першої світової війни.
Учасники
Державний історичний музей
Омський державний історико-краєзнавчий музей